Przykładem firmy, która skutecznie pozyskuje fundusze unijne na realizację inwestycji rozwojowych, jest istniejący od 1983 roku Zakład Wyrobów Metalowych HARTMET. Przedmiotem jego działalności jest produkcja części do maszyn budowlanych i górniczych. Stałe inwestowanie w zakup maszyn i urządzeń pozwala podnosić jakość wykonywanych elementów, detali i części maszyn.
Dzięki urządzeniom zakupionym z pomocą funduszy UE, przedsiębiorstwo posiada niemal nieograniczone możliwości obróbki w zakresie kół zębatych, korpusów, skrzyń przekładniowych, uzębień (również dużych modułów), wieńce przekładni planetarnych, części do przekładni przemysłowych, pomiarów kół, wyrobów, części reduktorów planetarnych. HARTMET jest jedną z kilku polskich firm, które są w stanie dokładnie wykonywać łukowe koła zębate. Powstałe przy wsparciu UE własne laboratorium pomiarowe pozwala za każdym razem w pełni weryfikować efekty pracy.

Firma pozyskała dofinansowanie na realizację następujących projektów:

  • „Podniesienie konkurencyjności firmy HARTMET poprzez zakup nowoczesnej maszyny pomiarowej”;
  • „Zakup maszyn do precyzyjnej obróbki metalu celem poszerzenia i modernizacji oferty Zakładu Wyrobów Metalowych HARTMET w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne, w tym innowacyjność produktową”;
  • „Modernizacja oferty Zakładu Wyrobów Metalowych HARTMET w oparciu o innowacyjne urządzenia do precyzyjnej obróbki metalu”;
  • „Rozbudowa Zakładu Wyrobów metalowych HARTMET poprzez zakup innowacyjnego centrum frezarskiego”;
  • „Rozwój Zakładu Wyrobów Metalowych HARTMET z Sosnowca poprzez wdrożenie innowacyjnych rozwiązań z zakresu szlifowania profilowego”.

frezarka

Łączna wartość projektów: 9.430.970,00 zł
Łączna wartość dofinansowania: 3.735.000,00 zł

Wszystkie Projekty finansowane były w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2007-2013.